Ciekawe porady kulinarne

Tradycyjna bazylia

Niewątpliwie wszyscy bardzo dobrze znamy bazylię, która jest dość tradycyjną przyprawą kuchni śródziemnomorskiej. Również w naszym kraju stosuje się ją bardzo często, a niekiedy nawet w dość przesadzonych ilościach. Tak czy inaczej nadaje różnym potrawom nie tylko smaku, ale i aromatu. Potrafi podobnie bardzo dobrze je dekorować.

Jak wygląda?

Wygląd bazylii zapewne każdy bardzo dobrze zna. Choć mówi się, że to przyprawy orientalne, to jednak naprawdę doskonale znane w polskiej kuchni. Ma dość standardowy wygląd. Są to zielone listki, osadzone na sztywnej łodydze. Do gotowania wykorzystuje się same listki.Bazylia doskonale prezentuje się jako dekoracja talerza czy potrawy, jednak często ma też zapewnić jej konkretny smak. Być może nie raz będąc gdzieś w restauracji, mieliśmy okazje skosztować danie właśnie z tak kuszącą ozdobą. Kucharze podpowiadają, aby nigdy bazylii nie szatkować. Należy podawać albo w całości, albo też potartą. Doskonale sprawdza się w gotowaniu również w postaci suszonej. Wówczas stosuje się jako podstawową przyprawę.

potrawa-indyjska-z-bliska

Nie wszyscy przepadają za przyprawami orientalnymi, ale co jak co, bazylią stosują. Jest na tyle popularna, że można mieć wręcz wrażenie, jakby była zupełnie polską przyprawą. Nie trudno jej kupić. W proszku być może dostaniemy ją tylko w sklepach z takimi przyprawami, ale świeżą mają najlepsze sklepy spożywcze. Wówczas można niekiedy kupić w doniczce, co daje jej długotrwałą żywotność i możliwość wykorzystywania do wielu potraw przygotowywanych w odległym czasie.Tak wielu kobietom czasem brakuje pomysłu na dekorację potrawy. Nie wiedzą co zrobić na talerzu, aby potrawa wyglądała bardziej apetycznie. Niektóre przesadzają z warzywami, jakimiś sosami, co zdecydowanie traci na estetycznym wyglądzie. Taki nawet nieduży listek bazylii często stanowi bardzo stylową dekorację. Można nią dekorować praktycznie każde danie, zależnie od jego konsystencji. Ten zielony kolor pasuje do każdego dania, stylowo podkreślając jego wygląd, przy zachowaniu estetyki.

Poznaj zastosowanie przypraw orientalnych w swojej kuchni! Wejdź na stronę http://pl.kotanyi.com/asortyment/rodzaje-produktow/product-detail-pl/product-category/kuchnia-etniczna/.

Odpowiedz