Ciekawe porady kulinarne

Sekrety dobrego wina

Co sprawia, że jedno wino  nam smakuje, a inne nie? Co oczywiste, na tak postawione pytanie nie ma jednej, jednoznacznej odpowiedzi. Można jednak bez wahania wskazać czynniki, które mają wpływ na smak wina oraz to, jak wpływa ono na nasz organizm. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat – przedstawiamy wszystkie istotne szczegóły, które przydać się mogą choćby podczas zakupów w piwniczkach winiarskich czy supermarketach.

Jakość upraw

By mieć pewność, że wino będzie smakować na pewno dobrze, warto przyjrzeć się temu, z jakich upraw ono pochodzi. A to dlatego, że ma to bardzo duży wpływ na ostateczny smak i aromat, czego przecenić się z całą pewnością nie da. Warto przy tym postawić na wino ekologiczne

Które to wyróżnia się tym, że pochodzi z upraw, zgodnie z nazwą, ekologicznych – a więc prowadzonych bez żadnej chemii oraz innych szkodliwych substancji. A to w praktyce oznacza zazwyczaj i lepszy smak i lepszą konsystencję oraz strukturę wina. Dlatego  właśnie to na wino ekologiczne stawia coraz więcej osób, mimo, że jest ono nieco bardziej kosztowne niż innych i trzeba sobie z tego podczas zakupów z całą pewnością zdać sprawę – takie bowiem właśnie są realia.

Jakość przechowywaniawino_ekologiczne6

Drugim czynnikiem, który także bez wątpienia wpływa na wino pod wieloma względami jest sposób, w jaki jest ono przechowywane. A co to oznacza w praktyce? Tyle, że jeśli chcemy, by wino smakowało nawet kilka lat po zakupie butelki, musimy kupić takie, które po pierwsze zostało zapakowane w dobrej jakości butelkę i zamknięte korkiem, który zapewni szczelność. Poza tym, ważne jest oczywiście jego ustawienie. W praktyce chodzi tutaj o to, by butelka bardziej leżała niż stała – tak, by składniki miały możliwość równomiernie rozchodzić się w płynie, co spowoduje znaczne spowolnienie procesów fermentacyjnych. A przy tym wszystkim pamiętać trzeba, że istnieją takie gatunki wina, które spożywa się w ciągu pierwszych dwóch lat od butelkowania, bo potem po prostu się one do niczego nie nadają – i takie są realia.

Odpowiedz